olaj, vászon, j.b.f: Munkácsy M Paris, 33 x 21 cm, 1875 körül
Munkács Mihály a 19. század magyar festészet nemzetközileg is elismert mestereként vált Európa szerte is ismertté. Az 1870-es években kiemelkedő értékű realista vásznai mellett, karakteres portrékat is készített.
Egyik ilyen portréja az Előkelő fiatal hölgy portréja is, amelyet -a bal felső sarokban olvasható szignó tanusága szerint-párizsi korszaka alatt (1871-79) készített. Olajképén fiatal, jól öltözött lány ül, félig a néző felé fordulva, nyakában két aprócska virággal tarkított sötétkék medalion függ, fején a kor divatjának megfelelő svájci divatos sapkát visel. Munkácsy népszerű témái közé tartozott a portréábrázolás, számos női portrét készített. Az Előkelő hölgy portréja kiváló kvalitású mű. A vörös háttér előtt egyenes, merev testtartással ülő modell lágy arcvonásai jól kidolgozottak, kecses kezei szépen megrajzoltak. Habár Munkácsy portréinak jelentős része beazonosítható, a díszes, aranykeretbe „foglalt” modell személyazonossága nem ismert. Társadalmi rangja azonban könnyedén felismerhető elegáns ruházatából, ami arra enged következtetni, hogy egy előkelő, nagypolgári életet élő hölgy állhatott modellt a mesternek.
A svajci magángyűjteményből Magyarországra érkezett festmény 1961. június 6 án a Dorotheum aukcióján szerepelt 75. tételként.