62

Szőnyi István | Dunakanyar Zebegényben

Kikiáltási ár 1 500 000 Ft

2021.12.05, V, 18:31

olaj, tempera, vászon, 70 x 60 cm, 1935 körül

Szőnyi István az 1920-as évektől kezdőden nyaranta Zebegényben élt. Itt alakult ki az a határozott, mégis lágy festői stílusa amely a Gresham kör fő alkotójává tette őt. Előszeretettel festette a község mögött meghúzódó festői szépségű Dunakanyart. Az 1930-as évektől képeinek kompozíciói leegyszerűsödnek ahogyan azt a Zebegényi táj Dunával című képén is remekül szemlélteti. A háttérben sötét, lankás dombok húzódnak, az előtérben a folyó kis öble tárul a nézők elé. Szőnyi bravúros módon, a világos és sötét színek elegyítésével érzékelteti azt a fantasztikus látványt, amelyet a Duna és a mögötte elterülő táj tud nyújtani az arra járóknak.