Bortnyik Sándor | Vonat a pályaudvaron

Kikiáltási ár 72 000 000 Ft

2021.12.05, V, 18:31

olaj, farost, j.b.l: Bortnyik, 25 x 32 cm 1955 körül

Bortnyik Sándor a magyar avantgárd elismert alkotójaként tett szert hírnévre. Az aktivisták mozgalmának kiemelkedő tehetségű tagja volt, munkáiban sikeresen ötvözte a futurizmus, a kubizmus és az expresszionizmus eszközeit, művészeti stílusára leginkább a német expresszionizmus és a francia kubizmus hatott. Az 1950-es 60-as évek között visszatért művészetének korai, aktivista korszakához, amikor is művei geometrikus és kubisztikus formákra épültek. Mi sem bizonyítja jobban ezt a visszatérést, mint a Vonat a pályaudvaron című olajképe. Festményén geometrikus idomok (körök, téglalapok, háromszögek) alkotják a kompozíciót: egy szemből közeledő mozdonyt, amely Bortnyik 1918-ban készült Vörös mozdony című képén is megjelenő motívum. A vonattól jobbra téglalap alakú sárga lámpát tartó figura látható, amely Bortnyik ugyanebben az időben készült képén (Lámpagyújtogatók 1921) is látható ornamentum. A zölddel és vörössel megfestett vonat mögött a pályaudvar boltívekkel tarkított szürkés-barnás-feketés homlokzata rajzolódik ki. A kép hátoldalán felül és alul is feliratokat találhatunk, a strasbourgi galéria és francia vámpecsét nyomán a festmény bizonnyal francia kiállításon lett értékesítve.
Bortnyiknak ismert egy 1921-ben készült rézkarca Pályaudvar (der Bahnhof) címmel, amely a Magyar Nemzeti Galéria 1977-es Bortnyik Emlékkiállításán is szerepelt. A alkotó minden valószínűség szerint először rézkarccal készíthette el a Vonat a pályaudvaron-t és a rézkarc nyomán később, az 1950-es években azt megfestette. Kiváló kvalitású műve igazi ritkaság és különlegesség.