Munkácsy Mihály | Tanulmány az újoncozás című festményhez

Kikiáltási ár 3 150 000 Ft

2021.12.05, V, 18:32
3 600 000 Ft

olaj, fa (mahagoni) , 26 x 20,5 cm, j.n., 1875 körül

A 19. század magyar festészetének nemzetközileg is elismert mestereként vált Európa szerte is híressé Munkácsy Mihály, aki romantikusan realista festő volt. Tanulmányozta és nagy műgonddal festette korának legjellegzetesebb karaktereit. A város és a falu közösségeinek kiváló ismerője volt, szociográfusi érzékkel megfestett életképei példaszámba mennek.
Újoncozás (1878) című festményét párizsi korszaka (1871-1879) alatt készítette. A realista stílusban festett életképét minden bizonnyal az 1848/49-es forradalom és szabadságharcban szolgáló katonák alakjai ihlették. A festő képén egy sötét szobában látjuk az általános hadkötelezettségre bevonuló (ujoncozás) katonákat, akik még utoljára mulatnak, de némely figura elgondolkodva néz maga elé, hogy mi vár rá. Munkácsy olajképén hűen adja vissza a szabadságharc idején hadba vonuló katonák lelkiállapotát.
Az Újoncozás tanulmánya a végleges festmény bal szélen ülő fiatal katona alakjára fókuszál. A díszes sapkát viselő férfi lábát keresztbe téve, jobb kezét az asztalra helyezve néz komoran maga elé, mellette borosüveg áll. Munkácsy fatáblára készült olajképe foltszerűen, ám szépen megfestett, jó kavalitású. A figura arcvonásai vázlatszerű megfestéséből adódóan is tisztán kivehetőek, a mester nagyszerű módon ügyelt a részletekre: figurájának jobb mellkasán magyar kokárda díszeleg. A kép hátoldalán a mahagóni fatábla közepén olvashatjuk Eduárd von Goebel báró nevét, egy 1876-os dátumot és Drezda városának nevét, ami az alkotás korábbi tuladonosára utal. A végleges festményt ma a Magyar Nemzeti Galéria őrzi, ehhez való tanulmány viszont most ritkán de piacra kerül svajci magángyűjteményből.