Duschanek János | Titokzatos villa

Kikiáltási ár 290 000 Ft

2022.05.08, V, 18:05
300 000 Ft

olaj, vászon, j.b.l: Duschanek  80 x 50 cm, 1980 körül

Duschanek János alkotásai sajátos szimbolikájú, szürrealisztikus festmények, amelyeken különös látomások figurális jelenetei elevenednek meg. Egyedi képi világának reneszánsz ruhákba öltöztetett alakjai a németalföldi bizarr életképekhez hasonlóan sürögnek-forognak. Térben és időben egymáshoz nem illő jelenetekben tűnnek fel bohókás, groteszk figurái a művész Titokzatos villa című vásznán is.
Olajképének előterében a vásári forgatagok kavalkádját idéző jelenet áll. Egy ponyvával fedett szekér alatt vidám alakok hűsölnek: középkorú férfi ostromolja szíve hölgyét, az előttük ülő skót dudáját fújja. A szekértől távolabbra megbokrosodott lovat igyekeznek megfékezni gazdái, a drámai mozzanattól függetlenül egy fiatalasszony a főkötőjét köti. A kép bal alsó sarkában rózsaszín ruhás alak hintázik, mellette egy ládán háttal ülő nő feszít tükrét letéve. A nyüzsgő emberek mögött egy omladozó, ódon villa mediterrán homlokzata sötétedik. A háttér kéklő ege alatt a tenger azúrkék horizontja húzódik.

A Titokzatos villa különös képi világa Giorgio de Chirico, olasz szürrealista művész festészetét idézi fel, de Duschanek János gondosan megszerkesztett vászna eszünkbe juttatja az itáliai és németalföldi reneszánsz mesterek alkotásairól ismert képi megoldásokat is. Egy kompozícióba sűrítve látunk logikailag nem kapcsolódó elemeket, tárgyakat, ez adja a kép különös hangulatát. Duschanek művének színvilága (kék-szürke-rózsaszín), erős kontrasztjai, eltúlzott arányai fokozzák az irrealitást érzését.

Duschanek János egyedi színfoltja a hazai festészetnek. A titokzatos villa című képén megjelenő szürreális világot a hagyományos, olaj technikával, klasszikus módon festett meg.