13

Csebi-Pogány István | Délutáni piknik

akvarell, papír, j.n  80 x 90 cm, 1960-as évek

Egy délutáni piknik elemeit látjuk. A fűre terített kendőn és kosárban érett gyümölcsök (körte alma, szilva) hevernek. Mellettük kék kancsó áll. A kép bal oldalán színes napernyő vet árnyékot a terítékre. A fű között színpompás virágok nyílnak.
Csebi Pogány István a XX. században élt és alkotott, műveit fauvista, kolorista stílusban készítette, mesterei Vaszary János, Réti István és Edvi Illés Aladár voltak. A Délután című akvarellje is fauvista stílusban készült. Műalkotásán látható tárgyait is ez a szemléletmód, az élénk színhasználat jellemzi. A színfoltokból és halmazokból összetevődő mű inkább hangulati csendélet. A perspektivikus ábrázolás helyett a színek, foltok adják a kompozíciót. A festőművész hasonló témájú műve az Uzsonna kék napernyővel nagymértékben rokonságot mutat a Délutánnal. Csebi Pogány István a természetbe visz ki minket, egy olyan helyre, ahol nyugalomra, békére és csendre lelhetünk. E hangulat megragadására törekszik a művész, nem a realista ábrázolásmód szerint.