16

Breznay József | Társaság

Kikiáltási ár 170 000 Ft

2022.05.08, V, 18:15

olaj, vászon, 70x90 cm, j.j.l: Breznay 1957

Breznay József festészetére nagy hatással volt Szőnyi István, akinek 1938-39-ben tanársegédje volt. Még főiskolai évei alatt kétszer is megnyerte a Római ösztöndíjat, így lehetősége volt több időt tölteni az örök városban, behatóan ismerkedni a művészetekkel.
Művészete klasszikus, realista impresszionista, de alapvetően a nagybányai festészetben gyökerező festői hagyományokat követő. Gazdag érzelem világú, intellektuálisan letisztult, kifinomult munkái meghittséget, nyugalmat, és valami földön túli boldogságot is sugároznak.
Ahogyan Társaság című műve is. Olajképén egy asztal körül ülő társaságot látunk, akik vidáman „cseverésznek", az idilli nyugalmukat legfeljebb a melletük helyet foglaló úr zavarhatja meg.
1957-es párizsi útja után Breznay József művészetében fordulat következett be. Változatos technikákkal (akrillal, olajjal) kezdett dolgozni, képeinek színei szinte kivirultak, kivilágosodtak, ábrázolásmódja könnyedebb hangvételű lett. Amilyen dekoratív színgazdagságú képe a Társaság is, amely pont abban az éveben (1957-ben) keletkezett.