Varga Imre | Pillangók (Schmetterlinge)

Kikiáltási ár 50 000 Ft

2022.05.08, V, 18:28
65 000 Ft

rézkarc, papír, 100/64 44 x 20 cm, j.j.l. Varga Imre, 1990-es évek

Sokszínű alkotóként vonult be a köztudatba a nemzeti művésze címmel kitüntetett és Kossuth díjas szobrászművész Varga Imre. A szobrászat minden ágában alkotott, egyaránt készített monumentális méretű köztéri szobrokat, kisplasztikákat, emlékműveket, portréemlékműveket, de díszítőplasztikák tervezésével és kiegészítésével is foglalkozott, jelentős éremművészete is. A pályája egy szakaszában táblaképeket, gobleineket és grafikákat is készítő Varga Imrének alkotásai nem csak itthon, hanem külföldön, Belgiumban, Franciaországban, Lengyelországban, Németországban Norvégiában és Izraelben is állnak. Egyik magyarországi szoborcsoportját az Óbudán található Várakozókat grafika formájába is elkészítette, ez látjuk most.
Rézkarcán az Esernyősökként is emleget szoborcsoport női alakjait látjuk, akikhez egy külön történet fűződik. Varga Imre az esőben álldogáló párizsi utcalányokat látva kapott ihletett, hogy elkészítse szoborcsoportját. „Ahogy a havas esőben megláttam azokat a szerencsétlen lánygyerekeket egy szál neccharisnyában a kapu alatt várakozni, a vadidegen kuncsaftra, szörnyen szégyelltem magam. Aztán mikor hazajöttem, elkészítettem ezt a négy prostituált figurát, akik a hónuk alatt kistáskával állnak az esőben, a kuncsaftra várva"- nyilatkozta alkotásáról még 2009-ben. Grafikája habár - a szoborcsoporttal elletétben -nem körbejárható és megfogható Varga Imre még így remekül érzékelteti, hogy milyen nagyszerű látványt is nyújtanak ezek az az esernyőjüket tartó hölgyek.
Varga Imre grafika formájában csupán ezek az egy művön örökített meg Óbuda esernyős hölgyeit. Munkája kiválóan érzékelteti, hogy nem csak az anyag megmunkálásában, hanem a rajzolásban is otthonosan mozgott.