46

Kass János | Szent Kristóf

Kikiáltási ár 180 000 Ft

2022.05.08, V, 18:45

aquarell, papír, j.j.l: Kass János  50 x 70 cm, 1980-as évek

Kass János sokoldalú alkotóként: szobrászként, grafikusként festőként is nagy népszerűségre tett szert. Már főiskolai tanulmányai idején különböző művészeti ágakat próbált ki, repertoárját főként bélyegtervek és illusztrációk képezik. Gazdag életművében a grafika szinte minden ágában és műfajában alkotott, az egyedi rajzoktól kezdve, a különböző sokszorosított grafikai eljárásokon keresztül a könyvillusztrációig, de előszeretettel készített akvarellfestményeket is.
Egyik ilyen akvarellel készített képén a jól ismert ókori keresztény vértanút, Szent Kristófot látjuk, aki hatalmas erejét az emberek megsegítésére használta fel. A történet szerint egy remete tanácsolta neki, hogy roppant erejét állítsa az emberek szolgálatába. Kristóf megfogadva a bölcs tanácsot és egy hatalmas folyón - amelyen a zarándokok mindig csak nagy félelemmel tudtak átkelni- nagy botjára támaszkodva vitte át az utasokat.
Az egyik ilyen átkelés mozzanatát örökíti meg Kass János is, amint a nagyerejű szent vállán egy fiatalembert cipel. A könnyed és elegáns „vonalvezetésű", vázlatszerű alkotása jól mutatja, hogy Kass milyen jól értett a festészet, ez esetben az akvarell technikájához is.