vegyes technika: ceruza, zsírkréta, papír, jelzés SJ 1968, 61 x 42 cm
Somogyi József a második világháborút követ évtizedek képzőművészetének megkerülhetetlen alakja. Eredetileg jogászként végzett, ám mégis a művészet volt az, ami magával ragadta. Kezdetben Aba Novák Vilmos Szabadiskolájában tanult, majd a stúdiumait a Képzőművészeti Egyetemen folytatta olyan mesterek kezei alatt, mint Réti István, Kontuly Béla, vagy Kisfaludi Strobl Zsigmond. Ismertségre elsősorban szobrászként tett szert, konstruktív felfogású, de expresszív hangulatot sugárzó köztéri plasztikáival több városunk (Cegléd, Szigetvár, Budapest) „arculatát" is meghatározta. Sokoldalú alkotó, nevéhez bronzkisplasztikák, domborművek és érmek is fűződnek, ám nem feledkezhetünk meg grafikáiról sem.
Egyik ilyen ceruzával és zsírkrétával készült rajza a „Szerelmes pár", amelyen Somogyi egy drámai mozzanatot örökít meg. A megrendítő jelenet főszereplői két fiatal pár. Bal oldalt látjuk a „bajban lévő" fiatal lányt, amint fejét a térdepelő férfi kezei közé hajta, kezével térdeit szorosan átkulcsolja bizalma jeléül- eközben párja igyekszik vigasztalni őt.
Szobaihoz hasonlóan a „Szerelmes pár (vigasztalás) " is egy olyan belső dinamizmust és drámai erőt sugároz, amely Somogyi művészetére, szobrászatára jellemző. A vastagon húzott és lágy, könnyed vonalak egyvelege pedig jól mutatja, hogy Somogyi József milyen kiválóan is tudott rajzolni.