62

Bakonyi Bence | Floating 03

Kikiáltási ár 250 000 Ft

2022.05.08, V, 19:01

canson photo on RAG, 4/9, j.n  50 x 66 cm, 2013

Impozáns, belső teret, egy fürdő képét látjuk. A mű középpontjában egy lány alakja tűnik fel, aki a fürdő csempemozaikja fölött lebeg. Fejét hátrahajtja, hosszú haja libben. Teste, mintha súlytalan lenne, nem repül a légben, nem zuhan, nem emelkedik. Légiesen könnyű alakját a fentről érkező erőteljes, fehér fény ragyogja be. Gyöngyházszínű fürdőruhája harmonizál a fürdő, a víz színével. A lány teste háromszöget zár be a medencéhez vezető korlátokkal, lelógó karja a három mozaikdísz közül a középsőre mutat. A kép mértani szigorúsággal megkomponált. A háttérben a gyógyfürdő kapuja látható, a lebegő alakot pontosan ennek közepére helyezte a művész. Az épület elemei szimmetrikusan látszanak: a misztikus lényekkel díszített lábazat, a puttószerű szoborcsoporttal díszített oszlopfők, és a virágornamentikás faldíszek.
Bakonyi Bence fotográfus Floating 3 című művén Budapest szecessziós nevezetességét, a 20. század elején épült gyönyörű Gellért Gyógyfürdő belsejét örökíti meg. A fotó a műemlék valóságos, impozáns belső terét dokumentálja, akár egy képeslap. A különlegességét a lebegő lányalak adja, aki mintha elmerülne ebben a reális térben, miközben ő maga és a mozdulata egy illékony, megfoghatatlan valóság része, amelyet maga a mű hoz létre. Ettől válik a kép művészi alkotássá. Bakonyi fotóján a fantázia keveredik a realitással, levitáló főszereplőjének „mutatványa” nem varázslat, csupán montázs, amely illúziót kelt a szemlélőben és egyben átértelmezi a valóságot. Bakonyi fotósorozatán az épített közösségi terekben elhelyezett egy-egy figura szakít a konvencióval, nem valóságos emberek népesítik be azokat, hanem a fizika törvényeitől függetlenített, szabad, időtlen, ám magányos alakok.
A Floating 3 című alkotása Bakonyi Bence Lebegő című sorozatához tartozik, amelynek darabjain a főváros nevezetességei között lebegő embereket ábrázol. Ez a sorozata világszerte 23 galériában volt látható. 2013-ben szerepelt a Sanghaji Xuhui Art Museum kiállításán, de a sorozat egyes darabjai láthatóak New Yorkban, Torontóban, Melbourne-ben is.