Iván Szilárd | A Koller házaspár az 1960-as években

Kikiáltási ár 450 000 Ft

2022.12.04, V, 18:02
450 000 Ft

olaj, vászon, 110 x 85 cm, j.j.l: Iván Szilárd

A Magyar Képzőművészeti Főiskola grafika szakán tanult Iván Szilárd szabadiskolákban is képezte magát Aba Novák Vilmos, Iványi-Grünwald Béla és Szőnyi István vezetésével.
Számításait grafikusként és festőként is megtalálta: rézkarcokat, fametszeteket készített, lírai hangulatú tájképeket, csendéleteket, életképeket és portrékat egyaránt festett. A realista festészet hagyományaihoz kötődő művészetére erősen hatott Szőnyi István munkássága.
Az 1950-es években főként a finom árnyalású színek harmóniájára épülő arcképeket festett. Az 1952-1956 között Csók Istvánról, Füst Milánról, Németh Lászlóról, Pátzay Pálról és Szőnyi Istvánról készült arcképciklusán sokrétűen, lélektani erővel, jellemrajzot adva ábrázolja modelljeit.
Modelljei volt a Koller Galéria alapítója Koller György és második felesége Soós-Szabó Edit is, ahogyan azt a ’Koller házaspár az 1960-as években’ című képen láthatjuk. Vastag kontúrvonalakkal, erőteljes színvilággal megfestett képével Iván Szilárad hűen adja vissza a galéria alapítójának és feleségének a vonásait, aki később a képzőművészeti élet fontos szereplője lett, férjének nélkülözhetetlen segítőjévé, munkatársává vált.