Remsey Jenő | Kávézó párizsban

Kikiáltási ár 220 000 Ft

2022.12.04, V, 18:11
280 000 Ft

olaj, farost,  90 x 59cm, 1965, j.j.l: Remsey Paris 965

Remsey Jenő hosszú alkotói pályája rendkívű színes, számos műfajban alkotott, amelyek mindegyikében megmutatkozik szenvedélyes egyénisége, gazdag fantáziája. A század eleji modern művészeti stílusok erősen hatottak rá, elsősorban a szecesszió és az expresszionizmus. Több ízben is járt a francia fővárosban, ott tartózkodása alatt számos párizsi témájú képet festett, melyekben a modern nagyváros mindennapi életének szereplőit és jeleneteit örökítette meg. Később, 1958-ban és 1965-ben is visszatért, ekkor készült a Párizsi kávézóban című olaj képe.
Remsey egy tipikus párizsi kávéház enteriőrjébe helyezi groteszk figuráit. A kép előterében kerek kis asztalon francia pezsgő, a háttérben a pultosnő kávét főz. A poharát kezében tartó egzotikus külsejű pár körül füst gomolyog. A nő hosszú szipkás cigarettáját kecses mozdulattal tartja, a férfi pipázik. Szinte érezni a kávéház mondén légkörét. A háttérben olvasható felirat betűi és az erős színek a párizsi kabarék és mulatók plakátjainak stílusára emlékeztetnek a szecesszióban gyökerező expresszionista hatást keltve.
A Kávézó Párizsban Remsey „sugaras korszakának” késői expresszív műve. 1934-ben fordulat következett be az alkotó életében, a változásról ő maga így vallott egy kiállítási katalógus szövegében: „1934-ben egy élmény folytán művészetem fordulóponthoz érkezett. A színes reflexek sajátos életének meglátása, s a kozmikus sugárzások tudományának eredményei összegeződtek művészi tudatomban, s festészetem megújulásához vezettek. Azt éreztem, hogy megtaláltam a művészi valóság valódi értelmét, melyet kifejezésre kívánok juttatni műveimben.”
Sugárzó fehér fénynyalábok a Párizsi kávézó üvegablakain is átszűrődnek, és Remsey képének alakjaira vetülnek, ettől lesz a festmény ilyen sugaras, könnyed. Az alkotó pedig fénysugaraival hivatott közvetíteni alakjainak belső érzéseit, hangulatát.