Szőnyi István | Enteriőr vetett ággyal

Kikiáltási ár 180 000 Ft

2022.12.04, V, 18:23
440 000 Ft

olaj, tempera, papír, 42 x 29 cm, j,j.l.: Szőnyi I

A Budapesten majd Nagybányán tanult Szőnyi István nem csak modern magyar festészet kiemelkedő mestere volt. Kimagasló szerepe jutott a grafika hagyományának fellendítésében és annak magas művészi szintre emelésében is. A Ferenczy Károly és Réti István osztályában munkásságának nagy részét mégis inkább olajjal, akvarellel, és temperával készített képei teszik ki.
Az 1920-as évektől kezdőden a nyarakat Zebegényben töltötte. Itt alakult ki az a határozott, ám mégis lágy festői stílusa amely a Gresham kör fő alkotójává tette őt, alkotásai is ekkor egyre líraibbá, harmonikusabbá és idillilebbé váltak.
Ahogyan az ’Enteriőr vetett ággyal’ kompozíciója is. Az oldott, világos színekkel, lágy tónusokkal megfestett hálószoba képe nyugalmat áraszt a nézőkben. A fehérrel, vörössel, sötét és világosbarnával megfestett tárgyak, bútorok mintegy fátyolszerűen olvadnak egymásba.
Mint régi korok mesterei Szőnyi István maga keveri, készíti festékeit. Szűrt fényhatású, fátyolos temperaképe zseniális ecsetkezeléséről, az alkotó posztimpresszionista festőiségéről vall.