Kernstok Károly | Aktok

Kikiáltási ár 750 000 Ft

2022.12.04, V, 18:21
750 000 Ft

olaj, vászon, 1930 körül. 70 cm, j.j.l: Kernstock

Enteriőrben pihenő aktok csoportját látjuk: egy fiatal hölgyet, amint egy aranyszínű takaróval borított ágyon fekszik. Jobb keze a párnán, a feje alatt, másik kezét mellére hajtja. Oldalán fekve alszik. A háta mögötti másik női alak kezét magasra emelve a háttérben lévő vörös függöny egyik szárnyát húzza el. A legvilágosabb folt az ablak fehér fénye, ez ad a szobabelsőnek némi térbeliséget. A kör alakú festmény a három figurát állítja középpontba, háromszög kompozícióba szerkesztve. A vörös és arany drapériák dekorációs elemekként töltik ki a kör alakú képmezőt. A mű harmadik alakja egy aranyszőke, göndör hajú amorett- szerű gyermek.
A modern festészet neves képviselőjének, Kernstok Károlynak expresszionista alkotásán szereplő aktok teste atlétikus. Figurális kompozíciójának erős kontúrvonalai, kemény formái mintegy plakátszerű ábrázolási módról tanúskodnak. Aktok című művén ezért a fauvizmus stílusjegyei is felfedezhetőek. Alkotásának témája lírain meghitt, mégis erőteljesen expresszív. A művész gazdag színvilágú, olajjal megfestett műve alkotói periódusának kései remekműve.
Kernstok Károly a magyar avantgárd egyik legtehetségesebb képviselője. A Nyolcak csoportjához tartozott, művein megjelennek a 20. század eleji modern művészeti törekvések hatásai. A mű provenienciája ismert, az 1930 körül készült festmény egykor Koller György gyűjteményében volt. Kernstok Károly műveinek jelentős része a Nemzeti Galéria tulajdonában van.