Ifj.Markó Károly | Fiatal lány kutyával

Kikiáltási ár 650 000 Ft

2022.12.04, V, 18:22
650 000 Ft

olaj vászon, 64 x 54 cm, 1860 körül, j.b.l.: K Markó

Ifj. Markó Károly művészete a 17. és 18. századi heroikus történelmi és ideális tájképfestészetre épült. Az ifjabb Markó édesapja (I.d Markó Károly) irányítása alatt folytatta festészeti tanulmányait, Rómában (1843) és Bécsben (1851-54) is járt, hogy inspirációt szerezzen festészetéhez. Klasszicista stílusú és idilli hangulatú képei között képe között bibliai, mitológiai témákat feldolgozó műveket találunk, de előszeretettel festette a tájat is, amelybe kicsiny méretű staffázsszerű alakokat helyezett. A Kislány kiskutyával-on egyszerű, hétköznapi ám bájos jelenetet látunk: fiatal, fehér ünnepi ruhában öltözött kislányt, amint kosárba helyezett virágokat „szagoltatt” kutyusával. Mind a kompozíció középpontjába helyezett nagyméretű lány alakjából mind a „felnagyított” tájrészletből adódóan Ifj. Markó Károly olajvászna szokatlan, jellegében és témaválasztásában is más képeitől eltérő mű. A patyolattiszta, hófehér ruhát viselő pirospozsgásarcú lányka az ártatlanság „szimbólumaként” áll előttünk, figyelmét szemmel láthatóan leköti hűséges ebe, akit játékra buzdít. A mester aranykeretbe foglalt, finom vonalakkal megfestett képe az aukció egy legnagyszerűbb kvalitású képeként áll előttünk.