8․Tétel

Boldizsár István | Fekvő vénusz

Kikiáltási ár 2 600 000 Ft

2023.05.21, V, 18:08

olaj vászon, 100 x 144 cm, J.b.l: Boldizsár István

Mind a természetábrázolásban, mind a portréfestésben eredményesen dolgozott Boldizsár István. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán végzett Réti István tanítványaként. Megfordult Nagybányán és a Kecskeméti Művésztelepen is. Előbbi helyszínen Thorma János, utóbbin Iványi-Grünwald Béla oktatta. Később Nemes Marcell műkereskedő, mecénás támogatásával Münchenben tanulhatott. 1924-ben Budapesten telepedett le, de vissza-visszatért Nagybányára festeni.
Egy ideig ingadozott a nagybányai, élettel telibb, gazdagabb színvilág és a budapesti, szürkébb, barnább színvilág között, végül a gazdag kolorit használatát építette bele festészetébe. Impresszionista és a nagybányai naturalista, plein air stílusában alkotott.
Boldizsár ’Fekvő Vénusz’ című olajképe megidézi Tiziano 1538-ban festett Urbinói Vénusz című képét. A vörös drapérián heverő ruhátlan nő éppen olyan érzékiséget sugároz, mint Tiziano modellje, amint kezét hátratéve pihen a mögötte felsejlő szépséges tájban.