9

Kass János | Női portré

Kikiáltási ár 250 000 Ft

2023.05.21, V, 18:09

olaj, farost, 21,5 x 13,5 cm, j.j.l. Kass, 1970-es évek eleje

Nemcsak szobrászként, grafikusként, hanem festőként is népszerűségnek örvendett Kass János. 1946-ban keramikus mesterlevelet kapott, majd az Iparművészeti Főiskolán tanult. Útja innen a Képzőművészeti Főiskolára vezetett, ahol Hincz Gyula, Konecsni György és Kádár György voltak a mesterei. Már főiskolásként különböző művészeti ágakba „kóstolhatott” bele. A grafikai szinte minden ágában és műfajában alkothatott, repertoárját mégis leginkább bélyegtervei, illusztrációi teszik ki. Postabélyegeket tervezett, számos gyermek-és ifjúsági könyvhöz készített finomvonalú rajzokat.
Előszeretettel készített akvarelleket, alkalomadtán olajhoz is nyúlt, mint a ’Női portré’ esetében. Kass János munkáján vékony nyakú, keskeny arcú hölgyet látunk. Haja az Isten által kiválasztott személyek kiemelésére szolgáló glóriaként keretezi lágy vonásait. A portré mégis leginkább a középkori keresztény ikonok statikus beállítására emlékeztet. Akár szentként is tekinthetünk a modellre, akinek távolba néző szeméből mély nyugalom árad. A kompozíció geometrikus hatást kelt, a kép síkját metsző vonalak és a sötét háttérből kiemelkedő fekete-fehér, foltszerű arc kontrasztja miatt.
Kass ritkán nyúlt olajfestékhez, így a Női portré különleges kivétel életművében.