34

Szász Endre | Múzsa

Kikiáltási ár 280 000 Ft

2023.05.21, V, 18:34

fekete és arany filctoll, papir, j.j.l. Szász Endre, 50 x 70 cm

A klasszikus mesterek technikáját szürrealisztikus elemekkel ötvöző Szász Endre széles körben ünnepelt és ismert alkotónk volt. Festő és grafikus, látványtervező és porcelánfestő is. Ez utóbbiban is (hollóházi pocelán) jelentős stílust alakított ki: opálos szürkében játszó képzeletbeli figuráit a keleti ornamentika vonaljátékának motívumaival elegyítette. Művészete egyedi, a 20. századi hazai grafika és festészet ötvözésének iskolateremtő példája.
Szász ’Múzsa’ című munkája magán hordozza jellegzetes grafikai elemeit: oszlopból kinövő növényzet, arcot formáló napocska, de láthatjuk a Szászra jellemző sakktáblát és a kompozíciót kiegyensúlyozó négyzetes mezőket is. Szerepük, hogy a félprofilban ábrázolt női fej körül ornamentikus keretet alkossanak. A múzsa vállaira omló hullámos tincseit széles karimájú kalap fedi, amelyből növényi formák bontakoznak ki.
Szász Endre szürrealisztikus alakja eszünkbe juttathatja Giuseppe Arcimboldo olasz festőművész különleges, gyümölcsökből, virágokból, állatokból álló arcait, de finomabb, rajzosabb kivitelben.