Gross Arnold | Magyar Lexikon

Kikiáltási ár 165 000 Ft

2023.05.21, V, 18:47
320 000 Ft

szinezett rézkarc, papir, 16,5 x 14 cm, j.j.l: Gross Arnold

Finoman kidolgozott rézkarcai hozták meg Gross Arnold számára a hírnevet. Sajátos, senki mással össze nem téveszthető stílusát még az 50-es években alakította ki, és vált a rézkarcot készítő művészek jeles képviselőjévé.
Részletgazdag grafikáin egyetlen négyzetmilliméternyi területet sem hagy szabadon: épületek, tárgyak, emberek, arcok, állatok töltik be az egész kompozíciót.
A ’Magyar lexikon’ sem kivétel ez alól: a keretet alkotó könyvespolcokat kötetek és boritók között közismert építmények, mindenki számára jól csengő nevek, feliratok népesítik be: a Hősők terének Milleniumi emlékműve, Zsolnay váza, a Lánchíd és számos magyar nevezetes személy az irodalomból, művészetből, közéletből. Feltűnik a magyar himnusz kezdő sora és 56 jelképpé vált lyukas zászlója is. A középső kép a Tudás fáját ábrázolja egy domb tetején, melynek alján Gross figurája tűnik fel.
Gross színezett rézkarcát felkérésre készítette. Egy általános lexikon borítóra kellett tervezetet leadnia, ennek eredménye lett ez a meseszép kép. Egy olyan világ, amelyben minden magyar „szép és jó” harmonikusan illeszkedik az európai kultúra nagyjai közé.