52

Incze Mózes | Névtelen olvasó

Kikiáltási ár 1 200 000 Ft

2023.05.21, V, 18:51

olaj , vászon, 150 x 130 cm, j.j.l: Incze Mózes

Az absztrakt alkotóként indult baróti születésű Incze Mózes végül a figuratív festészetben találta meg saját formanyelvét. Hagyományos technikával, olajjal dolgozik, legfőbb témája az ember, annak teste, lelke, létállapota. Képein emberi testrészek: kezek, arcok, torzók, olykor-olykor teljes alakok vegyülnek tájkép komponensekkel, hétköznapi tárgyakkal.
A ’Névtelen olvasó’ című olajképen a kompozíció közepén magasodó torzó briliáns módon olvad össze az alatta látható könyvet olvasó másikkal. Incze alkotásának további elemei: kolomp, rácsos ablak, repülő fecske, mobiltelefon – szürreális módon kapcsolódnak a központi torzóhoz, az olvasóhoz.
Incze Mózes alkotásának uralkodó színe a vörösesbarna, kontrasztban a madár és a rácsos ablak mögött felsejlő égkékkel.
„Képeimen a figurát tartom a legjobb eszköznek arra, hogy az emberről beszéljen. Nem portrékat festek, a képen mindig az általános emberi alakok szerepelnek. Így nemcsak a művészi eszköz, hanem a kapcsolat is személyessé válik, hiszen egy-egy festmény a befogadóhoz is személyesen szól” - vallja Incze Mózes, aki 2023 márciusában méltán részesült rangos elismerésben, Munkácsy Mihály-díjban.