7

Kerstok Károly | Aktok

Kikiáltási ár 1 200 000 Ft

2021.12.05, V, 18:01

olaj, vászon, j.j.l.: Kernstok K, 70 x 70 cm, 1930 körül

Kernstok Károly a magyar avantgárd egyik legtehetségesebb képviselője volt. A Nyolcak csoportjához tartozott alkotó művein megjelennek a 20. század eleji modern művészeti törekvések hatásai. Olajvásznán enteriőrben pihenő aktok csoportját látjuk: egy fiatal hölgyet, aki egy aranyszínű takaróval borított ágyon fekszik, és egy másik női alakot, aki a háttérben lévő vörös függöny egyik szárnyát húzza el. A festmény harmadik alakja egy aranyszőke, göndör hajú amorett- szerű gyermek. A kör alakú festmény a három figurát állítja középpontba, háromszög kompozícióba szerkesztve. A vörös és arany drapériák dekorációs elemekként töltik ki a kör alakú képmezőt. Kernstok expresszionista alkotásán szereplő aktjainak teste atlétikus. Figurális kompozíciójának erős kontúrvonalai, kemény formái mintegy plakátszerű ábrázolási módról tanúskodnak, képén a fauvizmus stílusjegyei is felfedezhetőek. Az Aktok témája lírain meghitt, mégis erőteljesen expresszív. A mű provenienciája jól ismert, az 1930-as évek körül készült festmény egykor Koller György gyűjteményében volt.