Kmetty János | Női akt

Kikiáltási ár 18 000 Ft

2021.12.05, V, 18:09
20 000 Ft

rézkarc, papír, j.j.l.: Kmetty 1920 23/75, 24 x 24 cm, 1920

Kmetty Jánosnak, a magyar kubizmus kiemelkedő egyéniségének festményei mellett grafikái is jelentékenyek. Feketén-fehéren készült rézkarcai között találhatunk portrét, önarcképet, és aktot is. A művész Akt címet viselő alkotása olyan tanulmányrajznak is tekinthető, amely a Kmetty művészetére oly jellemző, kubisztikusan tagolt formáktól eltérően inkább realista stílusban készült.
A képen egy farönkön ülő, robosztus testalkatú női aktot látunk. A figura háttal ülve, fejét enyhén jobbra billentve tekint hátra. Egyik kezét a rönkön fekvő drapériára teszi, másikat ölében pihenteti. Anatómiailag tökéletesen ábrázolt, izmoktól dagadó alakja Michelangelo férfi aktjainak ideálját tükrözi.
Kmetty Akt-ja és annak mívessége a régi korok mestereinek stílusára emlékeztet, a kompozíció egyszerűsége és szerkezete a századelő modernségét tükrözi. Az erőtől duzzadó test kontúrjai vastagon rajzoltak, a levegős háttér természeti elemei finoman karcoltak. Az akt plasztikusan megjelenített formái szoborszerűvé teszik az alakot. Kmetty János művét hagyományos rézkarc technikával készítette, rajzi tudása túlmutat a tanulmányon, önálló képnek tekinthető.
Az Akt nehezen illeszthető be Kmetty festészeti életművébe, hiszen témája és ábrázolásmódja eltér az alkotó művészetére oly jellemző stílusjegyektől. De éppen ez az eltérés adja meg a grafika egyediségét, amelyen mesteri módon szemlélteti az emberi test klasszikus szépségét.