Gabay László | Vénusz

Kikiáltási ár 320 000 Ft

2021.12.05, V, 18:13
400 000 Ft

carrarai márvány, j.j.l.: Gabay L., 20 x 20 x 30 cm, 1920/30 körül

Gabay László köztéri szobrai mellett terrakottából, bronzból, porcelánból és márványból készített kisméretű alkotásokat. Munkásságának legnagyobb szeletét legkedvesebb témája: a női test képezi. Guggoló, vagy ülő pózban megörökített aktjainak egyike a Vénusz címet viselő, márványból készült szobra is.
Kisplasztikáján egy kőtömbön ülő fiatal lányt mintázott meg. Lábát maga alá húzza, teste súlypontját balra helyezi, kezével a súlyos szikla érdes felületére támaszkodik. Másik karját enyhén behajlítva fejéhez emeli. Finom vonalú arcát felfelé tartja, szeme lehunyva, mintha a nap felé fordulna - így ül modellt alkotójának Vénusz, a szerelem és a szépség római istennője. Habár Gabay László az art deco stílusában formázta meg kispasztikáit, azokon mégis felfedezhetjük azt a klasszicizáló jelleget, amitől aktjai egyszerre klasszikusak és újszerűek. Nincs ez másképp a Vénusz esetében sem, amely egyszerre mutatja az antik és a modern kor szobrászati stílusjegyeit. Az előbbire utalnak a test arányai és kidolgozottsága, míg az ülő póz, a mozdulat és főként a fej megmintázása modern.

Vénusz alakját az évszázadok alatt sokféleképpen ábrázolták, többnyire álló szoborként, hol lepelbe burkolva (Milói Vénusz), hol teljesen lemeztelenítve (A Campo lemini Venus). A 19. századig azonban az istennő többnyire szemérmesen takargatja testét. Gabay László drapéria nélkül formálta meg Vénuszát, amelynek szépséges és csábító alakja egyszerre erotikus is, és testesíti meg az elérhetetlen női ideált.