Knapp Oskar F. | Virágcsendélet

Kikiáltási ár 120 000 Ft

2021.12.05, V, 18:13
130 000 Ft

olaj, vászon, j.n., 37 x 48 cm, 1960-évek

Oscar F. Knapp (1914-1987) magyar származású festőművész elsősorban virágcsendéleteket festett.
Művei számos aukción szerepelnek rendszeresen, mint például a bécsi Dorotheumban is. Színpompás virágcsokrokat ábrázolnak, asztalra helyezett díszes vázában, kehelyben. A Virágcsendélet is egyik ilyen, a régi mesterek stílusában megfestett vászna.
A műfaj maga is régi, a 17. századi németalföldi festészetben vált közkedveltté. Kezdetben allegorikus jelentéssel bírt, és rokonságot mutat a szárnyasoltárok festészeti stílusával. Ekkor alakulnak ki a szabályai és technikája. A későbbi korok alkotói megtartják a műfaj jellegzetességeit, és követik az elődök festészeti technikáját, de már inkább esztétikai, dekorációs céllal. Oskar F. Knapp is ide sorolható, hűen utánozza a 18. században is divatos téma sajátos stílusát.
Művészien elrendezett csokor áll a kompozíció középpontjában. Az ornamentikus vonalakkal díszített, antikizáló talpas kehelyben vörös, fehér, és kék virágok emelkednek ki a sötét háttérből. A szinte síkban elrendezett virágok élénk színe világítja be a perspektíva nélküli képet. Ez az ábrázolás a táblaképekre jellemző, nem véletlen, hogy Knapp is többnyire fára festett. A Virágcsendélet ugyan vászonra készült, de nagyon precíz ecsetkezelése révén művészi értéke a biztos vonalvezetésben, rajzosságában rejlik.