Basch Edit | Női akt gyümölcsökkel

Kikiáltási ár 350 000 Ft

2021.12.05, V, 18:15
402 000 Ft

olaj, vászon, 70 x 100 cm, j.j.l: Basch E 1940

Kalandos és sokrétű utat járt be Basch Edit. 1918-tól a Hollósy Simon által vezetett Nagybányai Művésztelepen dolgozott, a 20-as években Párizsban élt, majd a 30-as években Rómában telepedett le. Művészete mindhárom színhely szellemiségéből táplálkozott, de leginkább a modern francia festészet törekvéseit felvállaló KÚT és Nyolcak hatását tükrözi. Képein felfedezhetjük a magyar fauvisták stílusát, de Gauguin képszerkesztési módszerét, a „primitív" festészet eszközeinek alkalmazását is. Ezek a törekvések jellemzik leginkább a Női akt gyümölccsel című olajvásznát is. Középpontjában fiatal, női alak áll, testét csupán egy vékony rózsaszín selyemlepel takarja. Az egzotikus szépségű lány gyümölcsöket kínál, éppen olyan nyíltsággal, ahogyan a testét is megmutatja. A fiatal lány archaikus vonásai, egyenes, merev testtartása leginkább a gauguin-i nőalakokat idézi. A kép koloritja ugyanakkor a fauvisták színeinek oldottabb használatát, egy szigorúbb, konstruktívabb kompozíciót sejtet. Basch Edit élénk színvilágú képe 1377-es sorszámmal szerepelt a „Magyar Művészetért" képzőművészeti kiállításon, illetve a Magyar Nemzeti Galéria Új Magyar Képtárában L.4.74.36. sorszámmal.