szitanyomat, papír, 1980, 50 x 70 cm, j.j.l: Tot
Az elsősorban szobrászként dolgozó magyar származású, de főként Olaszországban élt Amerigo Tot azon kevés magyar művészek közé tartozik, aki még életében és halála után is ugyanolyan elismert hazánkban, mint Olaszországban. Sokoldalú alkotó, hiszen művészi pályája során nemcsak domborműveket, kisplasztikákat, hanem kerámiákat és rajzokat is készített.
Egyik ilyen litográfiai eljárással készült grafikája a ’Női akt’. Amerigo Tot vázlatszerűen kevés vonallal ragadja meg női modellje alsó testrészletét, mégis, szinte az egész alakot „látjuk” magunk előtt. A leheletfinom vonalaknak megrajzolt figura nem klasszikus görög szépség, tömbszerű teste inkább olyan, ahogyan egy szobrász bontja ki alkotásának anyagából a formát.
A Női akt biztos vonalakkal megrajzolt könnyed grafika, amelynek nagyszerűsége éppen egyszerűségében rejlik. Amerigo Tot letisztult eszközökkel, visszafogott erotikával jeleníti meg a nőieséget, modellje eszünkbe juttattja Reich Károly grafikáinak stílusát is.