olaj, vászon, j.j.k.: Benczúr Gy, 35 x 38 cm, 1880 körül, VÉDETT !
A 19. századi magyar akadémikus történeti festészet kiemelkedő alakja volt Benczúr Gyula, aki pályájának korai szakaszában a biedermeier stílusú arcképeket készített. Reprezentatív portréin a barokk portréfestészet (Rubens, Velazquez) hagyományaihoz tért vissza. A Női arckép-en egy fiatal hölgy néz vissza ránk. Benczúr modelljét díszes ruhában, fülbevalóval ábrázolta ezzel is kifejezve társadalmi státuszát, arisztokratikus származását.