vegyes technika, karton, 44 x 44 cm, 1900 körül, j.j.k Basch Árpád
Az alkalmazott grafika úttörője volt Basch Árpád, aki művészeti tanulmányait Hollósy Simon müncheni magániskolájában végezte, majd hazatérése után beiratkozott a budapesti Képzőművészeti Főiskolára, ahol Karlovszky Bertalan volt a mestere. Stúdiumai után a francia fővárosban képezte tovább magát, Jean Paul Laurens festő kezei alatt, de megfordult Olaszországban is tanulás céljából. Basch Árpád végül 1896-ban tért újra haza több éves tanulmányútjáról.
Mindössze tizenhat éves, amikor első festményét kiállítják a Műcsarnokban. Alkotói pályája kezdetén akvarellfestészettel és grafikával, plakátok tervezésével foglalkozott. „A dekoratív festészetnek és plakátművészetnek szántam néhány évet. (...) Angliában mint követendő példának állíttattam fel, hogy miként lehet dekoratív hatást elérni a természet hű visszaadásával is. Grafikáim legtöbbjét bekérték a Crystal Palace-ban rendezett Internationális kiállításra" - írta később autobiográfiájában.
Basch Jugenstil jellegű portréja minden bizonnyal pálya eleji mű, hiszen az alkotót később már inkább a festészet problémái érdekelték. A nyolcszögű (oktogon) karton középpontjába rajzolt női arckép kontúrja, a modell fejtartása és elforduló törzse szecessziós ihletésű. A határozott fiatal nő magabiztosan néz ránk, mélyen dekoltált öltözete, finom vonásai ugyanakkor lágy nőiességet sugároznak. A többek között vörös krétával is megrajzolt, élethű és szépséges arc Basch páratlan technika tudásáról vall, ugyanakkor a korszak szépségének tudatában lévő női ideálját is jól tükrözi.