egyedi rajz, papír, 35 x 25 cm, 1970-es évek
Nagy népszerűségre tett szert alkotói pályája során, Reich Károly, a magyar grafika elismert mestere, akinek hajlékony és könnyed, páratlan technikai tudással és mesteri könnyedséggel készített vonalvezetésű rajzai csak úgy sugároznak az életörömtől. A görög kultúra rajongójaként grafikáit az emberek iránti szeretet és az ebből fakadó humanizmus hatja át, erről tanúskodik „Orfeusz és Euridiké” című munkája is.
Reich Károly idillikus rajzának fő ihletforrása, ahogyan a cím is mutatja a görög mitológia két alakjai Orfeusz és Euridiké volt. A történet szerint a trák származású legendás dalnok Orfeusz képes volt szeretett Eurüdikéjét visszahozni az alvilágból, amikor elvesztette őt. Zenéjével meglágyította az alvilág urának Hadésznak és lányának Perszephonénak, a termékenység istennőjének a szívét, így azok visszaengedték őket a földi világba. Reich Károly grafikáján a két szerelmest újra együtt látjuk, egymás karjaiban, Orfeuszlatjával újra elkápráztathatja az ő Euridikéjét.
Reich Károly alkotása megkomponáláshoz kevés eszközt, csupán ceruzát és papírt használt. Kompozíciója kiegyensúlyozott, a figurák körvonalai egyetlen vonallal, biztos kézzel megrajzoltak, azzal a vonalvezetéssel, amely Reich Károly sajátos, összetéveszthetetlen stílusjegye.
Hitvallását a rajzról a következőképpen fogalmazza meg: „A rajz nem akkor keletkezik, amikor a papíron már valami látszik. Olvasással, megértéssel és megérzéssel- nagy szóval élve: belső látással”.