olaj, vászon, 110 x 80 cm, j.j.l.: Gábor
Gábor Marianne tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán végezte, Réti és Szőnyi István osztályában. A pályája során leginkább intenzív líraiságról árulkodó táji ábrázolásokat, karakteres és ironikus portrékat készítő alkotó az egyedüli nő művész, akinek két önarcképe is megtalálható a firenzei képtárban. Mindkettő 1956-ban készült, és 1976-ban ajándékozás útján kerültek be az Uffizi gyűjtemény portréképtárába. Ezek egyike, az ’Önarckép florentin kalapban’ azóta a művésznő legtöbbet említett festménye, Gábor Marianne maga is mérföldkőnek tekintette munkássága szempontjából a rangos gyűjteménybe való meghívást.
Munkássága stiláris szempontból a 20. század közepének magyarországi festészetéhez, a Gresham-körhöz kapcsolható. Nem véletlen, hogy mesterei közül Szőnyi István is tagja volt ennek a körnek, így feltehetően ő hatott rá a leginkább.
Festésmódja könnyed, vázlatszerű, néhány körvonallal, színfolttal emeli ki az ábrázolt téma jellegzetességét. ’Nevelőnő’ (Tánti) című képének olajjal, temperával megfestett alakjai is ebben a modorban készültek.