Szőnyi István | Gyümölcsszedők

Kikiáltási ár 1 800 000 Ft

2022.12.04, V, 18:23
1 800 000 Ft

olaj, tempera, vászon, 67 x 98 cm, j.j.l: Szőnyi I

A modern festészet egyik legkiemelkedőbb alkotója volt Szőnyi István. Korai munkáiban az expresszív drámaiságot és az atmoszferikus plen air festés egységét kereste, majd festészete 1923-ben éles fordulatot vett, miután Zebegényben letelepedett. A Dunyakanyar „tövében” meghúzódó községben leginkább a festői szépségű tájat festette, de kedvelt témájaként a paraszti élet mindennapi eseményeit is ábrázolta. Képei ebben az időszakban egyre líraibb, harmonikusabb, idillibb hangúvá váltak, a Gyümölcsszedők is egy ilyen idilli jelenetet ábrázol. Szőnyi kompozíciójának középpontjában serényen szüretelő lányok csoportját látjuk: van aki kosarába teszi a terebélyes fa lombjairól leszakított gyümölcsöt, más a földről szedi össze az éppen lehullott termést. Szőnyi István fő műveinek sorozatát az 1930-as évektől többnyire temperával, világos (napfényjárta) finom színekkel, lágy tónusokkal festette meg. A Gyümölcsszedők is jellegű mű, amelyet a mester olajjal és temperával készített. Szőnyi színfoltokból felépített képén az elmosódott kontúrok ellenére is remekül mutatja be a korabeli paraszti világ fáradságos munkával járó mindennapjait. Alkotói periódusának kései olajvásznával (műve élete alkonyán 1955-ben készült) is jól érzékelteti azt a posztnagybányai stílust amit művészetével képviselt.