olaj, farost, 70 x105 cm, j.j.l: Bér R
A budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult Bér Rudolfot rövidebb ideig Rudnay Gyula, de főként Bernáth Aurél oktatta. A több ízben külföldi tanulmányutakon járt alkotó művészetére franciaországi és olaszországi útjai gyakoroltak nagy hatást, ez utóbbi országban vált elismert festővé. Olyannyira, hogy az Olasz Királyi Akadémia tagjai közé választotta, 1980-ban elnyerte a rangos társaság aranyérmét, számos egyéni tárlatot rendezhetett Bolognában és Nápolyban, Firenzében és Pármában.
Pályája során táblaképeket, monumentális freskókat, seccókat, faintarziákat, de olajképeket is készített. ’Műteremben’ című alkotásán a festőművész egy olyan képen dolgozik, mint amilyennek maga is részese. A kubisztikus kompozíció így megismétlődik. Két alak fogja közre a festőállványt, a készülő művet a perspektíva is hangsúlyozza.
A formák, az erőteljes színvilág és a vastag kontúrok Bernáth Aurél koloritját juttatják eszünkbe. És ha már színek: Bér Rudolf palettája egészen expresszív, konstruktív kopozícióján vörös, sötét-és világosbarna, citrom-és narancssárga az uralkodó, vele kontrasztban az ég kékje. Az izzó színek meghitt jelenetté teszik a geometrikusan szerkesztett képet. Ebben rejlik ereje.