Szabó Vladimir | Csendélet tavaszi virágokkal

Kikiáltási ár 180 000 Ft

2023.05.21, V, 18:10
190 000 Ft

akvarell,papír, 44,5 x 30 cm, j.j.l: Szabó Vladimir, 1950-es évek

Édesapja, id. Szabó Vladimir rajztanár révén már gyermekként kapcsolatba került a művészetekkel fia is. A rajzolással történt korai „randevú” terelte a Képzőművészeti Főiskola felé, ahol Csók István, Rudnay Gyula és Vaszary János oktatták. Mesterien bánt a ceruzával, ami szinte kikövetelte, hogy a későbbiekben illusztrátorként alkalmazzák. Kötetek százait illusztrálta, életműve nagyobb hányadában grafikákat (rézkarcokat) készített.
Jelentős festészete is, amely az avantgárd irányzatoktól függetlenül fejlődött ki. Művészetére jelentős hatást gyakorolt Csontváry és Gulácsy, akiknek egyedi látásmódja, képi világa Szabó Vladimir festészetébe is mélyen beleívódott.
Olajjal, akvarellel egyaránt dolgozott, utóbbi technikával készítette a ’Csendélet tavaszi virágokkal’ című képét. Csendéletének fő tárgya egy keskeny üvegbe helyezett tarka-barka, tulipánokból, tavaszi virágokból álló csokor. Posztimpresszionista színélményt keltő virágszálait lendületes vonásokkal húzta meg, foltokból összeálló kompozícióban.
Az alkotóra oly jellemző motívumköröktől (falusi látkép, lovasok, fiatal, táncoló lányok) eltérő „Csendélet tavaszi virágokkal” különlegessége éppen ritka témaválasztásában rejlik, amelyben épp oly otthonosan mozog.