Festett terracotta, 50 x 30 cm, j.j.l. KM
Hazai és külföldi iskolákban, Bécsben és Münchenben folytatott tanulmányai után, a 30-as évek elején indult el a művészi pályán Kovács Margit kerámiaművész. Ebben az időszakban terrakotta kisplasztikákat, reliefeket, korongolt dísztárgyakat készített, majd a 30-as évek második felétől faliképeket, folklorisztikus hatásokat mutató egyéni hangvételű dísztárgyakat. Figurái már ekkor geometrizálóak, a kisebb méretűek kúpformájúak voltak. Az 50-es években Kovács népi, paraszti, zsáner témájú kerámiákat alkotott, majd kedvelt terrakotta anyagát a 60-as évektől samottra váltotta, expresszív mintázással, tömörebb formázással dolgozott tovább…
Az ’Anya és gyermeke’ népies alkotás, de a kékre festett fülkébe helyezett figurák miatt a Mária-szobrok jellege is felfedezhető rajta. Egy gyermeket szorosan magához ölelő édesanyát ábrázol, ahol a korongozás technikájából következően a figurák kúpszerűek.
Kovács műve meghitt pillanatot, bensőséges emberközpontúságot sugároz: egy gyermekét féltő, óvón védelmező anyát.