rézkarc, papír, 45 x34 cm, j.j.l. Aba Novák
Akár festett vagy rajzolt, lenyűgöző kompozíciós készségről adott bizonyságot, monumentalitásra törekedett. Vásznaira virtuóz technikával vitt fel erőteljes színeket, dinamikus és drámai ábrázolásra törekedett. Freskófestőként számos állami és egyházi megbízást kapott: például a szegedi Hősők kapuja, a székesfehérvári Szent István-mauzóleum szekkói.
Grafikai munkássága is jelentős, rézmetszetei, rézkarcai olaj-és temperaképeihez hasonlóan az expresszionizmus és az olasz novecento formanyelvét olvasztják magukba.
Mozgalmas rézkarcainak egyik legszebb darabja a „Processione”. Ahogyan címe is mutatja, Aba-Novák egy falusi körmenetet örökít meg. A kicsiny méretű kompozíció alakjai egy feszülethez zarándokolnak. A nők lepelbe burkolódzva, a férfiak fedetlen fővel, összekulcsolt kezüket könyörgésre emelik. Éneklő, fohászkodó menetük egy dombon álló kereszthez vonul. Révült tekintetük erre tapad.
A „Processione” jól mutatja: Aba-Novák nemcsak a festészet, de grafika területén is remeket alkotott. Drámai képe hűen adja vissza a körmenet felfokozott hangulatát, a vonuló hívők lelkiállapotát.