Helbing Ferenc | Pár

Kikiáltási ár 75 000 Ft

2023.12.03, V, 18:45
80 000 Ft

ceruza, pasztell,papír,18 x 22 cm, j.j.l: HF

Egyszerre volt grafikus, festőművész és illusztrátor az Érsekújváron 1870-ben született Helbing Ferenc. Művészeti tanulmányait a budai Iparrajziskolában és az Iparművészeti Főiskolán végezte, egykori intézményeinek később grafikatanára lett.
Munkásságát az alkalmazott grafika területén fejtette ki. Nehéz lenne felsorolni, hogy mi mindent tervezett: bélyegeket, bankjegyeket, érmeket, de készített egyedi grafikai lapokat, szecessziós stílusú könyvillusztrációkat.
Helbing Ferenc remek réz-és fametsző, litográfus is volt, a magyar reklámgrafika egyik úttörője.
„Pár” címet viselő rézkarca szecessziós plakátként állja meg leginkább a helyét, de az angol preraffaeliták hatása is érződik rajta. Szerelmes párt látunk egy valószerűtlen szépségű parkban. Öltözetük az ókori rómaiak viseletét követi: bő ujjú, lepelszerű tóga és stóla. Szoborként állnak, egymáshoz bújva. Meghitt boldogságukat, nyugalmukat elmosódó, pasztell színekkel érzékelteti az alkotó.
„Én voltam egyik az elsők között, aki itthon az új stílusért a grafikában harcolt […] és ezen a téren úttörő munkát végeztem” – vallotta Helbing. Idilli hangulatú rézkarcát látva egyet tudunk érteni vele. (Takáts Fábián)