tempera, vászon, j.j.l.: Szőnyi I. 67 x 98 cm, 1955
1923-as Zebegényben való letelepedése után Szőnyi István képei líraibb, harmonikusabb, idillibb hangúvá váltak. Fő témájaként a zebegényi tájat és a paraszti élet mindennapi eseményeit ábrázolta. A Gyümölcsszedők is egy ilyen idilli jelenetet ábrázol, amelyen fiatal asszonyok szüretelnek. A színfoltokból felépített kép, az elmosódott kontúrok ellenére is jól érzékelteti a paraszti világ mindennapjait.