olaj, vászon, j.j.l.: Réti, 55,5 x 68,5 cm, 1930 körül
Mind a festészetben és grafikában, mind a művészettörténetben marandandót alkotott Réti István. Jól igazolják ezt vázlatai, kiérlelt festményei is. Tájképein bravúros módon bontakozott ki a nagybányai plein air jellegzetes stílusjegyei. A Tájkép folyóparttal című olajvászna is jól megőrízte a Nagybányai időszakának (1872-1921) jellegzetességeit. Finom ecsetvonásokkal megfestett művén egy elhagyott folyópart képe bontakoztak ki, a háttérben a pusztaság mögött sűrű erdő terül el. Réti vásznának esszenciáját a sötét és világos színek keveredése adja meg, amiből fokozatosan bontakozik ki tájképe.